MENU

Dlaczego warto zawrzeć umowę założycielską?

przez

Chcesz sprawdzić, czy Twój projekt się sprawdzi, a następnie, w razie osiągnięcia zysków, zarejestrować spółkę, aby go zmonetyzować? Obawiasz się przyszłych nieporozumień ze wspólnikami? Chcesz mieć gwarancję podtrzymania obecnych ustaleń co do podziału przyszłych zysków? Powinieneś zainteresować się umową założycielską! Dlaczego to świetna opcja? Dowiesz się z naszego artykułu.

CZYM JEST UMOWA ZAŁOŻYCIELSKA?

Umowa założycielska (ang. Founders Agreement) to umowa popularna w świecie start-upów, jednak nie jest zastrzeżona tylko dla nich – może dotyczyć każdej działalności opartej o współpracę kilku osób. W Polsce nie jest unormowana wprost w żadnych przepisach, a zatem stanowi umowę nienazwaną. To porozumienie między osobami, które rozpoczynają wspólnie prowadzić biznes, ale jeszcze nie wiedzą na ile on się powiedzie. Jest pierwszym pisemnym uregulowaniem zobowiązań przyszłych wspólników, które nie zastępuje jednak umowy spółki. Można ją porównać do umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości – strony zobowiązują się bowiem, w razie ziszczenia się określonych warunków (najczęściej osiągnięcia określonych przychodów z projektu, ale także np. konkretnej liczby użytkowników, wyświetleń czy obserwujących), do zmonetyzowania swojego pomysłu poprzez założenie odpowiedniej spółki – najczęściej z ograniczoną odpowiedzialnością bądź prostej spółki akcyjnej. 

Umowa założycielska pozwala na wiążące określenie warunków przyszłej współpracy i zabezpiecza plany i interesy każdej ze stron. Jest metodą stabilizacji stosunków w przyszłej spółce oraz zapewnienia wywiązywania się wspólników ze zobowiązań względem niej.

CO MOŻESZ UREGULOWAĆ W UMOWIE ZAŁOŻYCIELSKIEJ?

Jak już wspomniano, umowa założycielska reguluje zasady współpracy wspólników w przyszłej spółce. Kluczowe postanowienia zawarte w tej umowie powinny dotyczyć m.in.:

  • rodzaju przyszłej spółki;
  • podziału obowiązków w przyszłej spółce;
  • kryteriów, po których spełnieniu strony założą spółkę;
  • udziałów stron w spółce;
  • wkładów i osób, które je wnoszą;
  • udziału w stratach;
  • najważniejszych ustaleń dotyczących przyszłej umowy spółki;
  • składu pierwszego zarządu przyszłej spółki;
  • zakazu konkurencji;
  • poufności;
  • praw własności intelektualnej;
  • kar umownych

Należy oczywiście pamiętać o tym, że prawidłowo sporządzona umowa założycielska, która chroni obie strony, powinna uwzględniać różne zmienne, w zależności od specyfiki danego projektu, takie jak np. bardziej rozbudowane klauzule dotyczące praw własności intelektualnej.

DLACZEGO UMOWA ZAŁOŻYCIELSKA CHRONI TWOJE INTERESY?

W przypadku rozpoczęcia współpracy bez wcześniejszych odpowiednich ustaleń, między stronami mogą powstać liczne spory, szczególnie na przestrzeni zobowiązań poszczególnych wspólników względem projektu, takich jak np. czynności, które wspólnicy będą wykonywać na jej rzecz. Umowa założycielska zapewnia transparentność stosunków między jej stronami ze względu na ustalenie i spisanie warunków przyszłej współpracy, a także gwarantuje im poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość spokojnego planowania przedsięwzięcia. To wszystko pozwala na rozwijanie projektu bez obaw o jego niepowodzenie ze względu na wycofanie się potencjalnego wspólnika, a także ogranicza możliwe straty finansowe.

Umowa założycielska pozwala ograniczyć ryzyko biznesowe dla każdego z przyszłych wspólników i umożliwia trwałą i ustabilizowaną współpracę, opartą na wcześniej ustalonych zasadach i kompromisach. Warto zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo i przyszłość swojego biznesu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jako Kancelaria świadczymy kompleksową pomoc nie tylko w zakresie sporządzenia umowy założycielskiej, ale także rejestracji fundacji i późniejszej monetyzacji projektu w postaci spółki. Zapraszamy do kontaktu!

Klaudia Borys

Junior Associate

1

Z kim współpracujemy

3

Kim jesteśmy

4

Aktualności

5

Kontakt

1

Who we work with

3

Who we are

4

News

5

Contact

5

Contact