MENU

Akcja Menstruacja – warto pomagać!

przez

Fundacja Akcja Menstruacja to organizacja, której celem jest kompleksowe wspieranie osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym w Polsce. Po pierwszym sukcesie jakim było zebranie pieniędzy na zakup 1000 kubeczków menstruacyjnych dla potrzebujących Polek projekt społeczny stworzony przez kilka licealistek przekształcił się w fundację.

W ramach współpracy kancelaria DKLAW zapewnia fundacji wsparcie prawne we wszystkich formalnościach, które wymagają uwagi prawnej. Działania prowadzone są pro bono.

Ubóstwo menstruacyjne to ograniczony dostęp do  środków menstruacyjnych (takich jak podpaski, tampony, czy środki wielorazowe – np. kubeczki menstruacyjne), najczęściej z powodów ekonomicznych, ale także brak odpowiednich warunków niezbędnych do dbania o higienę czy edukacji dotyczącej tematów okołookresowych. Szacuje się, że w Polsce ten problem dotyka około 500 tysięcy osób. Są to m.in. osoby w kryzysie bezdomności, ubogie, bądź takie doświadczające przemocy ekonomicznej, ale także przebywające w domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych, więzieniach, czy szpitalach.

Fundacja opiekuje się osobami doświadczającymi ubóstwa menstruacyjnego zaopatrzając placówki i instytucje pomocowe niosąc realną pomoc potrzebującym. Aktualnie regularnie uzupełnia w środki menstruacyjne ponad 200 Punktów Pomocy Okresowej, czyli ogólnodostępnych szafek, z których skorzystać może każdy. Fundacja zapewnia bezpłatny dostęp do podpasek i tamponów w szkołach, dzięki czemu prawie 100 tysięcy uczennic nie musi obawiać się okresu w szkole. Dzięki projektowi Padsharing łączy anonimowo osoby potrzebujące z darczyńcami, którzy zamawiają internetowo środki menstruacyjne bezpośrednio do wybranego przez potrzebującą punktu. Dodatkowo, fundacja prowadzi działania edukacyjne i normalizujące temat menstruacji w przestrzeni publicznej. Wspomniane działania obejmują całą Polskę – od największych miast aż po wsie i miasteczka.

Kevin Foglar

Prawnik, Tłumacz Przysięgły

specjalizacje: Umowy gospodarcze, Prawo spółek, Compliance, Blockchain i kryptowaluty

1

Z kim współpracujemy

3

Kim jesteśmy

4

Aktualności

5

Kontakt

5

Kontakt

1

Who we work with

3

Who we are

4

News

5

Contact

5

Contact