MENU

DLACZEGO POWINIENEŚ ROZWAŻYĆ ZAREJESTROWANIE ZNAKU TOWAROWEGO

przez

Dlaczego warto rozważyć rejestrację znaku towarowego? Czyli o tym, jak znak towarowy chroni Twoją domenę internetową

Znaki towarowe służą do oznaczania produktów lub usług konkretnego przedsiębiorcy. W dużym uproszczeniu znak towarowy stanowi najczęściej nazwa firmy np. Apple, Toyota, McDonald’s lub charakterystyczna grafika firmy, czyli logo. 

Znak towarowy daje ochronę terytorialną, czyli ochronę na terytorium krajów, w których został zarejestrowany. Jest istotnym elementem identyfikującym markę i gwarantującym wyróżnienie się na tle konkurencji. Nie każdy wie, że zastrzeżenie znaku może skutecznie chronić również domenę internetową. Poznaj powody, dla których warto zastanowić się nad rejestracją znaku towarowego!

Korzyści z rejestracji znaku towarowego

Rejestracja znaku towarowego wiąże się z wieloma istotnymi korzyściami dla przedsiębiorców i przedsiębiorstw:

  • Zastrzeżenie znaku towarowego gwarantuje ochronę przed kradzieżą nazw i oznaczeń przez konkurencję (ochrony takiej nie uzyskujemy poprzez np. samą rejestrację firmy w CEIDG lub KRS), a także ochronę domeny;
  • Rejestracja znaku towarowego zapewnia też pierwszeństwo używania danego znaku na rynku;
  • Znak towarowy przekłada się również na zwiększenie renomy przedsiębiorstwa i ma pozytywny wpływ na budowanie wizerunku marki;
  • Znaki towarowe stanowią aktywa, które zwiększają wartość finansową przedsiębiorstwa;
  • Posiadanie zarejestrowanych znaków towarowych wzmacnia wiarygodność firmy wobec klientów, ale również potencjalnych inwestorów.

Rejestracja znaku towarowego zabezpiecza nas również przed próbami oszustw. Chodzi o tzw.  trolli internetowych, którzy opierają swoją działalność na przedsiębiorcach zaniedbujących ochronę swojej marki. Tego typu oszuści na przykład zastrzegają sobie cudze znaki towarowe, aby później szantażować ich właścicieli. 

Inną praktyką przed którą może Cię ochronić rejestracja znaku towarowego, jest tzw. cybersquatting. Polega on na wykupywaniu przez internetowych oszustów domen mogących mieć dużą wartość gospodarczą dla danego przedsiębiorcy. Często wykupują domeny identyczne, tylko z innym rozszerzeniem np. .com lub .eu, aby następnie odsprzedać je po znacznie zawyżonej cenie. Zarejestrowanie słownego znaku towarowego pozwala walczyć z tego typu naruszeniami. 

Co więcej, z naszej wieloletniej praktyki zawodowej znane są nam również przypadki, gdzie dwie firmy rozpoczynały działalność pod podobną domeną w podobnym okresie. Wraz z rozwojem biznesów dochodziło do mylenia firm przez klientów, co ostatecznie powodowało spór. W takich sytuacjach na znacznie silniejszej pozycji pozostawał przedsiębiorca posiadający zastrzeżony znak towarowy.

Powyższe przykłady pokazują, że posiadanie prawa ochronnego na znak towarowy (czyli rejestracji znaku towarowego) chroni nie tylko przed trollingiem internetowym czy próbą wyłudzeń, ale również w przypadkach, gdzie pomimo braku złej woli dochodzi do korzystania z tej samej lub podobnej domeny.  

Jak rejestracja znaku towarowego pomaga chronić Twoją domenę?

Rejestracja znaku towarowego rozwiązuje wiele problemów związanych z ochroną marki i domen. Słowny znak towarowy chroni każdą domenę internetową bez względu na jej rozszerzenie: .com, .pl, .eu itp. 

Najlepiej omówić to na przykładzie. Jeżeli posiadasz domenę „xyzm.com” oraz zarejestrowany słowny znak towarowy Xyzm, a konkurent wykupi identyczną domenę z innym rozszerzeniem np. „xyzm.pl” albo domenę podobną, np. „xmyzm.com”, posiadając rejestrację znaku towarowego, możesz podjąć kroki prawne, które uniemożliwią mu dalsze korzystanie z tej domeny.

Jak chronić domenę w przypadku zarejestrowanego znaku towarowego?

W pierwszej kolejności warto podjąć próbę rozwiązania sporu  polubownie poprzez kontakt z abonentem spornej domeny lub wysyłając oficjalne pismo (mało prawdopodobne, ale może zdarzyć się, że ktoś zarejestrował podobną domenę przypadkowo). 

Najczęściej okazuje się jednak, że nie był to przypadek, a abonent spornej domeny nie chce z niej zrezygnować (bo czemu nie skorzystać z kreatywności, wysiłku i pieniędzy włożonych w budowę marki przez kogoś innego?). 

WTEDY POZOSTAJĄ NAM DWIE MOŻLIWOŚCI

  • Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych

LUB

  • Sąd powszechny (postępowanie tradycyjne)

Na marginesie warto wspomnieć, że zarówno w postępowaniu przed sądem polubownym, jak i przed sądem powszechnym nie jest możliwe dochodzić „oddania” spornej domeny; możemy jedynie żądać stwierdzenia przez sąd, że rejestrując lub utrzymując domenę, ktoś naruszył nasze prawa. I tutaj powstaje pytanie, jakie prawa mogły zostać naruszone?

Standardowo w takich sytuacjach wskazuje się naruszenie:

  • prawa ochronnego na znak towarowy, 
  • przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 

Posiadanie zastrzeżonego znaku towarowego jest jednak najskuteczniejsze, ponieważ w łatwy sposób można sprawdzić w ogólnodostępnej bazie fakt posiadania rejestracji znaku towarowego, a także datę jego zgłoszenia. Daje to prawo pierwszeństwa do uzyskania prawa ochronnego na ten znak. Wówczas naruszenie domeny jest obiektywne i nie budzi wątpliwości. 

Natomiast prowadzenie sporu domenowego bez prawa ochronnego na znak towarowy (bez rejestracji znaku towarowego) jest bardziej skomplikowane. W szczególności powołując się na czyn nieuczciwej konkurencji, należy wykazać zaistnienie jego przesłanek, co jest znacznie trudniejsze niż przedstawienie świadectwa ochronnego na znak towarowy. 

Dodatkowo bez rejestracji znaku towarowego ocena, czy w danym przypadku doszło do czynu nieuczciwej konkurencji, należy do arbitra/sędziego i często rozstrzygnięcie jest mniej przewidywalne.

Rejestracja znaku towarowego – ochrona domeny i marki

Podsumowując, posiadanie zastrzeżonego znaku towarowego to najskuteczniejszy sposób ochrony nie tylko samej domeny, ale i całej marki. Posiadając rejestrację znaku towarowego, dysponujemy narzędziem, które pozwala nam zachować konkurencyjność i rozpoznawalność na rynku, a zarazem uniemożliwia innym korzystanie z takich samych lub podobnych domen. Z kolei brak zarejestrowanego znaku towarowego utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia, walkę o odzyskanie domeny lub powstrzymanie konkurencji od korzystania z podobnych domen. 

Możemy pomóc Ci uniknąć negatywnego scenariusza i zapewnić ochronę Twojej firmie. Jeśli myślisz o rejestracji znaku towarowego lub masz problem związany z domeną Twojej firmy, oferujemy bezpłatną konsultację. Możesz zarezerwować spotkanie klikając przycisk poniżej.

Klaudia Kozioł

Prawnik

specjalizacje: Prawo nowych technologii, E-commerce, Prawo spółek

1

Z kim współpracujemy

3

Kim jesteśmy

4

Aktualności

5

Kontakt

5

Kontakt

1

Who we work with

3

Who we are

4

News

5

Contact

5

Contact